Ekonomi

Tüketiciler Derneği’nden çağrı: “Yıkılan ve arızalı binanızı alın, paramı verin”

Bursa Tüketici Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, ayıplı bina satan müteahhitlerin sadece yakalanıp cezalandırılmaması gerektiğini, tüketici mağduriyetlerinin de üstlenilmesi gerektiğini söyledi.

Bursa Tüketici Derneği (BTD) Lideri Sıtkı Yılmaz, “Deprem kuşağında bir ülkeyiz. Artık deprem gerçeğiyle yaşamak zorundayız. Tüm planlarımızı buna göre yapmalıyız. Artık tüketici alma bilincine sahip” dedi. can güvenliğini sağlayacak ev değil başını ağrıtacak ev.her sarsıntı sonrası ceza.yasanın işlemesi ve ayıplı bina ve konut satan müteahhitlere ceza verilmesi tüketicinin mağduriyetini gidermeye yetmiyor.dolayısıyla, Enkaz kaldırılırken tüketici hukukunun uygulanması ve buna göre delillerin toplanması gerektiğini düşünüyoruz. Tüketici mahkemelerine kadar taleplerini iletmek istiyor” dedi.

Satıcı konumundaki müteahhitlerin tüketiciye karşı sorumlu olduğunu belirten Yılmaz, “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 12’nci maddesi konutlarda zamanaşımına ilişkindir. Buna göre konut veya tatil için garanti süresi taşınmazın teslim tarihinden itibaren 5 yıldır.ayıp ağır kusur ve hile ile gizleniyorsa zaman aşımı kararları verilir.sarsıntı evlerdeki bütün kusurları dökmüştür.Etüdü düzgün yapılmayan evler kalitesiz kullanır projesine uygun beton ve demir kullanılmaması zımnen ‘kusurlu konut’ çerçevesindedir.Çünkü konutların projesine uygun yapılıp yapılmadığını tüketicinin bilmesi mümkün değildir.Ayıptır’ dedi.

Devletin depremde yıkılan evleri yenileyeceğini belirten Yılmaz, “Ancak tüketici yıkılan binanın kendi parasıyla veya ödediği vergilerle değil, kendisini satan müteahhitlerden ve firmalardan yenilenmesini istiyor” dedi. Bu nedenle enkaz kaldırılırken bunu destekleyecek deliller toplanmalı ve yasal süreç işletilmelidir.İmar ve deprem yönetmeliğine aykırı konut satan satıcıların, gerektiği gibi etüt altlığı yapmayan satıcıların işe yaramadığını düşünüyoruz. , kaliteli ve standartlara uygun beton ve uygun demir kullanmamanın bedelini ödemeniz gerekir” dedi.

Tüketicilerimizin bundan sonra ev alırken daha seçici olacağına inandıklarını ifade eden Yılmaz, “Depreme dayanıklı evleri tercih edecekler. Yeni alacakları konutların 5 yıl garantili olduğunu ve o süreyi hatırlatmak isteriz. -Ayıp ve sahtekarlıkla gizlenen konutlarda çıkış kararları uygulanmayacaktır.Vefat eden tüketicilerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, tüm tüketicilerimize sabır ve inançlı bir ömür diliyorum. – BURSA

haber-kizilirmak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu