Haber

Kazakistan, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesinden yana

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Ermenistan- Azerbaycan ihtilafının diplomatik tahliline yönelik adımları desteklediğini belirterek, “Hepimiz Ermenistan-Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden yanayız.” dedi.

Tokayev, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütünün (KGAÖ) Kolektif Güvenlik Kurulu toplantısında konuştu.

Kazakistan’ın KGAÖ çerçevesindeki tavrı hakkında meslektaşlarını bilgilendiren Tokayev, kelam konusu toplantının karmaşık jeopolitik çelişkiler devrinde gerçekleştiğini vurguladı.

Tokayev, bölgede, tüm kıtanın istikrar ve güvenliğini baltalayan çatışmaların devam ettiğini tabir ederek, bu şartlarda açık ve yapan bir diyaloğun sürdürülmesinin hayati kıymet taşıdığının altını çizdi.

Bu bağlamda Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının diplomatik tahliline yönelik adımları desteklediğini belirten Tokayev, “Hepimiz Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden yanayız. Rus tarafının barışı koruma çabalarının, Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının münhasıran siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesini ve tarafları bir barış anlaması imzalamaya götürmesini umuyoruz.” dedi.

Tokayev, ayrıyeten Afganistan’daki durumu çözmenin yollarını aramanın, KGAÖ’nün güney sonlarında güvenliği sağlamanın temel faktörlerinden olacağına dikkati çekerek, “Kazakistan, ülkenin akut sosyoekonomik sorunlarını çözmek için Afgan yönetimiyle pratik iş birliğini sürdürmeyi hedefliyor.” diye konuştu.

Ukrayna konusuna da değinen Tokayev, bu hususta barış formülü için ortak arayış vaktinin geldiğini söyledi.

Tokayev, “Her savaş, barış müzakereleriyle sona erer. En azından bir ateşkes sağlamak için her türlü şans kullanılmalıdır. İstanbul müzakereleri bunun için bir umut verdi ancak anlaşma, çeşitli nedenlerle baltalandı. Kardeş Rus ve Ukrayna halklarının onlarca hatta yüzlerce yıl boyunca karşılıklı iyileşmemiş dertlerle yollarının ayrılmasına izin vermemeliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu